Môže ju skúsiť v podstate každý, od malých detí až po starých ľudí. Vďaka pomalým pohybom pri telesnom cvičení sa nemusíme báť, že by sme si ublížili. Prináša zázemie a techniky pre mentálnu aj fyzickú očistu.
Doba, v ktorej žijeme príliš zaťažuje náš organizmus, je pre nás ťažká. Ale napriek tomu môžeme nájsť metódy, ako ju zvládať a nepotopiť sa v tom mori stresov okolo nás. Joga nás učí uvoľniť sa v podmienkach, ktoré máme k dispozícii. Prináša lepšiu kondíciu, oporu a radosť. Je ako ladička, ktorá rozvibruje energiu tela a pomáha nám porozumieť vzťahom okolo nás. Zrazu všetko vidíme v trochu inom svetle.
Predtým bola joga skôr filozofickým smerom o hľadaní pravdy a životného šťastia. Dnes už sa jej rozmer trochu stenčil na fyzické cvičenie. V tom by sme ale nemali vidieť žiadny problém. Je to ucelený cvičebný systém, ktorý ukazuje celú našu osobnosť ako jednotu, nejde oddeliť ducha od tela. Korene fyzického cvičenia sa najviac rozvíjali v 18. a 19. storočí. V západnej civilizácii sme zvyknutí svojmu telu venovať veľkú pozornosť. Ťažko sa budeme zaoberať našou existenciou a vznikom sveta, keď nás niečo bolí.
Keď našu telesnú schránku nepoužívame správnym spôsobom a žijeme v dennej strnulosti, potom ju potrebujeme znovu naštartovať a uzdraviť. Vďaka praxi jednotlivých asán sa postupne uzdravujeme a máme prirodzenú radosť z pohybu a života samotného. K tomu patria aj dychové techniky, ktoré dokážu skvele uvoľniť napríklad bloky v chrbtici. Musíme sa naučiť ukázniť a odtrhnúť sa od všetkého, čo nás tak ťaží a zväzuje.
Existujú rôzne školy jogy, ktoré sa zameriavajú aj viac na meditatívne cvičenia, kedy je ľudská myseľ ako špongia a nasáva rôzne myšlienky. Niekedy to môže viesť až k manipuláciám. V tom prípade by ste do takéhoto kurzu nemali chodiť, pretože sa odklonil od pôvodnej myšlienky slobodného učenia. Ako existuje veľa ľudí, tak je aj veľa ciest. Žiadna nie je tá jediná a sto percentne správna.
Napríklad joga ahimsa (nenásilia) je zástancom postupov „inšpirovať a nechať byť“.Ukazuje cestu k implementácii asán, meditácie a dýchanie, ale každý si musí zvoliť ten spôsob, aký mu vyhovuje. Len na nás samotných je rozhodnutie, ktorým smerom sa vydáme.
Joga je kultiváciou energie a tak ako sa vyučuje u nás, sa nemôže prevádzkovať napríklad v Indii, odkiaľ pochádza.
Nebojme sa vydať na cestu, pretože rozhodne dôjdeme k cieľu, len každý inokedy a svojím jedinečným spôsobom.